sobota, 4 maja 2013

Bł. Maria Teresa Ledóchowska


Jej Ojcem był hrabia Antoni August Ledóchowski, a matką Józefina z domu Salis-Zizers.
Maria Teresa urodziła się 29.04.1863 roku w austriackim Loosdorf, dokąd jej rodzina wyemigrowała po Powstaniu Listopadowym.Była pierwszym z dziewięciorga dzieci rodziny Ledóchowskich. W domu pielęgnowano tradycje, patriotyzm i oczywiście głęboką wiarę, jak również wrażliwość na bliźniego.

Mając zaledwie 5 lat Maria Teresa napisała utwór sceniczny dla domowników, a w wieku 9 lat pisała wiersze i czytała literaturę naukową. Gdy jako nastolatka po raz pierwszy odwiedziła Polskę, oczarowana swoją Ojczyzną, napisała o niej książkę. Poza tym miała talent muzyczny i aktorski.

W wieku 10 lat rodzina Ledóchowskich zbankrutowała i przeprowadziła się do St. Pölten, gdzie w szkole Pań Angielskich Maria wraz z rodzeństwem zdobywała dalszą wiedzę. Przeżyciem dla niej było również uwięzienie stryja - arcybiskupa Mieczysława Ledóchowskiego, dla którego napisała wiersz do więzienia, a dwa lata później powitał go w Wiedniu już jako kardynała zmierzającego do Rzymu na Kongregację Rozkrzewiania Wiary o problematyce misyjnej. W 1883 roku zamieszkała wraz z rodziną w Lipnicy Murowanej w Polsce w niewielkim majątku ziemskim, miała wówczas 20 lat, do niej należała więc pomoc w gospodarstwie.

Zimą 1885 roku zachorowała na ospę, tak jak jej ojciec, który na nią zmarł. Walcząc o życie, pokonała chorobę, która pozostawiła ślady na jej twarzy. Wyniszczona ospą i wcześniejszym tyfusem już nigdy nie wróciła do pełni sił. Cierpienia uczyniły ją jednak dojrzałą duchowo. Powoli rodziło się jej powołanie. Z powodu braku sił do prowadzenia gospodarstwa, dzięki staraniom rodziny i nominacji cesarza Franciszka Józefa I, została damą dworu wielkich książąt toskańskich, którzy przebywali w Salzburgu.

W 1886 roku na dwór przybyły zakonnice, zbierające datki na misje. Tam spotkała się po raz pierwszy z akcją pomocy Afryce przez Kościół. Kiedy zobaczyła broszurkę z apelem biskupa Algieru: Komu Bóg dał talent pisarski, niech go użyje na korzyść tej sprawy, ponad którą nie ma świętszej, wiedziała co powinna uczynić.
Na początku napisała dramat sceniczny "Zaida Murzynka", który został wystawiony w teatrze salzburskim i innych miastach. W 1887 roku spotkała kard. z Algieru Lavigerie, który upoważnił ją do zakładania komitetów antyniewolniczych.

W 1890 roku zamieszkała w pokoiku przy domu starców u sióstr szarytek, zerwała kontakty towarzyskie, a cały swój czas poświęciła sprawom Afryki. Wydawała pismo misyjne "Echo z Afryki" w różnych językach, pismo misyjne dla dzieci "Murzynek". W roku 1893 założyła Sodalicję Św. Piotra Klawera w Salzburgu, której celem było niesienie pomocy misjonarzom w Afryce.W 1894 roku miała już swoją drukarnię.

9.09.1896 roku złożyła śluby zakonne  na ręce biskupa Salzburga Hellera, który zatwierdził konstytucję zgromadzenia zakonnego Sióstr Misjonarek Św. Piotra Klawera dla Misji Afrykańskich.
Maria Teresa wraz z siostrami zakonnymi redagowała czasopisma i kalendarze misyjne, prowadziła ogromną korespondencję, wygłaszała odczyty o tematyce misyjnej w różnych krajach, zaopatrywała misjonarzy w literaturę religijną, katechizmy, coraz częściej drukowane w narzeczach ludności afrykańskiej. Dzięki Jej zabiegom każdego roku wysyłano do Afryki paczki z pomocą, powstawały nowe dzieła, jak Związek Mszalny, Chleb Św. Antoniego dla Afryki itp.
W 1904 roku przeniesiona Sodalicję do Rzymu, a jej biura rozsiano po całej Europie. 4 lata później Maria udała się osobiście do Polski, aby również u nas szerzyć ideę misyjną.

Maria Teresa odeszła do Pana 6.07.1922 roku w Rzymie, a beatyfikował ją Paweł VI 19.10. 1975 roku. Jej wspomnienie przypada na 6 lipca, w Polsce jest patronką dzieł misyjnych. O jej świętości świadczy nie tylko jej życie, ale również rodzina, w której się wychowała, błogosławioną jest również jej siostra Urszula, zaś brat Włodzimierz kandydatem na ołtarze.
Jest prawdziwą Matką Afryki, choć w Afryce nigdy nie była.
Źródło: Apostolstwo Chorych Nr 4 2013.



1 komentarz:

  1. To jest fotografia siostry bł. Marii Teresy - Sw. Urszuli Ledóchowskiej

    OdpowiedzUsuń